"ההנקה הפכה להיות בשבילי
חוויתית ונעימה..."
- אסנת, אמא של אלון קרא עוד >>

איך המכשיר מודד את כמות החלב ?

השימוש בMilkSense כרוך במדידה קצרה של 10 שניות לפני ההנקה ומדידה זהה נוספת לאחר ההנקה. על מנת לאמוד את כמות החלב בשד ה-MilkSense מודד את השינויים במבנה שקיקי החלב בשד לפני ההנקה (כאשר הם רווים בחלב) ואחרי ההנקה (כאשר הם מרוקנים) . המדידה מתבססת ברובה על דגימת קיבול חשמלי של רקמת השד.

איך המכשיר מתחשב בכמות החלב המיוצרת תוך כדי ההנקה?

תינוק יונק ברבע שעה כמות שהאם מייצרת ב-3 שעות בערך, כך שגורם ההתמלאות הוא יחסית זניח. מעבר לכך מוכנס פיצוי בתוכנה של המכשיר שמוסיף לתוצאה את הכמות המשוערת שבה השד התמלא על סמך זמן ההנקה. קצב ההתמלאות שאנחנו מניחים הוא 36 מ"ל לשעה, שזהו פרמטר שהופק מניתוח תוצאות של ניסויים שערכנו. ידוע שקצב המילוי משתנה בין נשים, אבל הקצב שקבענו מתאים במיוחד לקצב המילוי בזמן ההנקה. ההבדל בין קצב ההתמלאות שהוגדר לבין קצב ההתמלאות בפועל תורם שגיאה מזערית במדידה, ואינו מתבטא בהנקות עם זמן נורמאלי.

האם המכשיר מתאים להנקת תאומים?

בעזרת מכשיר ה- MilkSense ניתן למדוד גם הנקה של תאומים. יש אפשרות לסמן מדידה של אחד מהתאומים על מנת להבדיל ביניהם. הסימון נעשה ע"י לחיצה כפולה על לחצן המדידה L/R, לפני או אחרי ההנקה .לאחר הלחיצה הכפולה יופיע הסימן (:) ליד האות L/R על צג המכשיר. אחרי הורדת הקובץ למחשב יהיו ההנקות השייכות לתאום השני מסומנות בהערה "מסומן(:)" , ובכך תוכלי לשייך את המדידות במכשיר לתינוקות , הקפידי לסמן כל פעם את אותו התאום.

איך אדע שהכמויות שהמכשיר מראה מספיקות לתינוק? /איך אדע שהתינוק מקבל מספיק חלב?

חשוב לזכור שהנקה אינה דומה להאכלה בבקבוק ולכן אין הנקה אחת דומה לשנייה ובמהלך היום (משך 24 שעות) יתכנו שינויים הן במשך ההנקה והן בכמויות ההנקה. בעזרת ה- MilkSense תוכלי ללמוד את הרגלי ההנקה של תינוקך, באלו שעות ביום יונק ארוחות גדולות ומתי קטנות. באמצעות שימוש ב- Bscale תוכלי לעקוב אחרי קצב העלייה במשקל של התינוק. בנוסף חשוב לעקוב אחר התנהגות התינוק כיוון שהנקה לא מספקת עלולה לגרום להתייבשות. אם יש חשד להנקה לא מספקת התייעצי עם גורם רפואי.

האם המדידה בטוחה, האם השימוש משפיע על איכות החלב?

המדידה פעולת על סיגנל זרם נמוך שעובר בין האלקטרודות ואינו יכול להשפיע על הגוף או על החלב. זרמים בעוצמה דומה נוצרים ממילא בהשפעת גלי רדיו באוויר והם מותרים בתקן ללא הגבלת זמן.

כיצד מתיישבת מדידה בגרמים ע"י שקילת התינוק למדידה במיליליטר שמראה המכשיר?

צפיפות החלב דומה מאד לצפיפות מים, ואין הבדל מורגש בין התוצאה בגרמים לתוצאה במיליליטר.

מדוע כפתור הכיול לא נהפך לפעיל לאחר שביצעתי שלוש מדידות משולבות מכל שד?

לעיתים בהנקות קטנות שנמשכות זמן רב כמות החלב המיוצרת גדולה מכמות החלב שהתינוק ינק , במקרים כאלו כדאי להמשיך לנסות ולהוסיף עוד מדידות הנקה .

האם ה- MilkSense מתאים לשימוש עבור כל סוגי השדיים ללא תלות בצורה או בגודל ?

ניתן להשתמש ב- MilkSense עבור כל סוגי השדיים. זאת מכיוון שלמרות שיש שונות גדולה בין מבני שד יש אוניברסאליות ברקמה הבלוטית שמכילה את השקיקים שמייצרים ואוגרים את החלב. ההבדל בין סוגי השדיים מתבטא בעיקר במיקום הרקמה בעומק השד, והדבר משפיע בעיקר על הבדלי הכיול בין הנשים השונות.

מה הדיוק של המכשיר?

המכשיר עצמו מתוכנן לדיוק מרבי והתצוגה שלו בקפיצות של 1 מ"ל. אבל בפועל מכיוון שהמדידה מתבצעת לפני ואחרי ההנקה, יש מגבלות בשחזור תנאים זהים של המדידה. בניסויים על פני אוכלוסיה מגוונת של נשים מניקות מתקבלת התפלגות שגיאות עם סטית תקן של 20% בכמויות מעל 60 מ"ל, וסטית תקן של 14מ"ל בכמויות קטנות מ-60 מ"ל. כדי להגיע למדידה עם דיוק גבוה צריך להקפיד על ההוראות , ולמדוד כאשר החלב לא נמצא בצינורות אלא רק בשקיקים, שזהו המצב הנורמאלי בשד ללא גודש ולאחר סיום ההנקה. הדיוק תלוי גם בהרטבה מספקת של העור ע"י מגע עם האלקטרודות שסופחות נוזל מהעריסה. לכן כדאי להקפיד למלא את העריסה בתמיסה שמצורפת לערכה, 1-2 פעמים בשבוע. חשוב להדגיש שככל שמבצעים יותר מדידות ביום אי הודאות הכוללת מצטמצמת.developed by SysLogics