"ההנקה הפכה להיות בשבילי
חוויתית ונעימה..."
- אסנת, אמא של אלון קרא עוד >>

בעיות בהנקה

כאבים בפטמה - ברוב המקרים כאבים בפטמה נובעים מתפיסה לא נכונה של הפטמה בפה התינוק, מהצמדה לא נכונה ומתנוחת הנקה לא נכונה, אך במקרים מסוימים כאבים בפטמה במהלך ההנקה יכולים להצביע על דלקת בשד. אם הכאב לא עובר לאחר מספר ימים של שיפור ההצמדה, יש להוועץ עם רופא.
דלקת בשד/ סתימה בצינורית החלב - אם על השד ישנו גוש קשה וכואב ולפעמיים גם אדום סימן שיש סתימה בצינורות החלב. הצינורות נסתמים כאשר אין ריקון טוב של החלב מן השד, תופעה העלולה לקרות בגלל הצמדה לא נכונה של התינוק לשד ולכן ההנקה לא אפקטיבית. אם המצב מלווה בחום אז הדבר התפתח לדלקת בשד ויש צורך לפנות לרופא על מנת לקבל אנטיביוטיקה. מקלחות חמות יכולות לסייע בשחרור הסתימה.
גודש - לאחר כשלושה-ארבעה ימים מהלידה מתחיל להיווצר בשד החלב הבוגר. חלב זה נוצר בקצב מהיר יותר מהקולוסטרום ולכן בדרך כלל בשלב זה תרגישי כי שדייך נפוחים וכואבים, ולפעמים אף אדומים וחמים. זהו מצב של גודש בשד מכיוון שהתינוק לא מצליח לעמוד בקצב היצור ואינו מצליח לרוקן את השד .
כיצד תוכלי להקל על כאב וגודש:
1. מקלחת חמה לפני ההנקה מאפשרת יציאת חלב בקלות והתרוקנות השד, כמו כן קומפרסים חמים על השד לפני הנקה .
2. לאחר ההנקה ניתן להקל על אי הנוחות ולהפחית את הנפיחות ע"י שימוש בקומפרסים קרים על השד.
3. הנקות תכופות - לא מומלץ להניק במרווחים גדולים.
4. אם תינוקך יונק רק משד אחד (ולאחריו נרדם) שאבי מהשד השני כדי לשחררו מהחלב.
5. שאיבה קצרה של כ-20-30 מ"ל לפני ההנקה.
6. עיסוי השד לפני ההנקה.
7. ניתן להניח עלי כרוב בתוך החזייה עד להרגשת הקלה.
פטמות שקועות/שטוחות - ניתן לשאוב מעט לפני ההנקה, השאיבה עוזרת להוציא את הפטמה. אפשרות נוספת היא השימוש בפטמות סיליקון עד אשר הפטמה מקבלת את צורתה.developed by SysLogics